Kitų šalių patirtis

Švedijos muziejai plečia skaitmeninio kultūros paveldo pasiekiamumą

Maždaug prieš metus (apie 2014 m. pr.) Švedijos Karališkojo arsenalo, Skoklosterio pilies ir Halvilo muziejai (visi trys veikia kaip viena institucija, atskaitinga Švietimo ir kultūros ministerijai) į Wikimedia Commons sistemą pateikė 20 tūkst. aukštos kokybės skaitmeninių vaizdų – tai buvo reikšmingas žingsnis atvirojo duomenų pasiekiamumo link. Tai didžiausias iki šiol pateiktas vaizdų kiekis iš Švedijos muziejų bei vienas didžiausių pasauliniu mastu.


Žvilgsnis į Ispanijos muziejus: muziejų dokumentavimo sistema DOMUS

Ispanijos muziejai jau beveik dešimtį metų turi galimybę naudotis DOMUS – integralia rinkinių dokumentavimo ir muziejų vadybos sistema. Nauji technologiniai iššūkiai ir noras modernizuoti muziejus bei jų valdymą paskatino Kultūros ministeriją pradėti šią sistemą kurti dar 1996 metais. Šiandien akivaizdu, kad kultūros politikos formuotojų sprendimas buvo toliaregiškas – šiuo metu daugiau kaip 150 šalies muziejų rinkiniams tvarkyti, saugoti ir skleisti naudoja DOMUS.


Žvilgsnis į Ispanijos muziejus: skaitmeninto kultūros paveldo sklaida

Ispanijos muziejai didžiuojasi saugomomis kultūros vertybėmis, tačiau, kad įtiktų šiuolaikiniam vartotojui, tenka rūpintis ne tik patraukliomis ekspozicijomis, bet ir savo rinkinių pristatymu internete. Tam skirtuose portaluose ar virtualiose parodose rodomi eksponatai traukia visuomenės dėmesį ir didina muziejaus žinomumą. Čia paminėsime keletą pagrindinių Ispanijos muziejų skaitmeninto turinio portalų, siūlydami prisijungti prie jų.


Muziejų eksponatų skaitmeninimas Čekijoje

Čekijos muziejų veiklą, susijusią su informacinių technologijų naudojimu ir skaitmeninimu, koordinuoja Informacinių technologijų taikymo muzeologijoje metodinis centras CITeM. Centras yra sukūręs keletą muziejams skirtų informacinių sistemų, iš kurių plačiausiai naudojama muziejų rinkinių dokumentavimo sistema DEMUS. Išsamiau >
Daugiau apie skaitmeninimą Čekijoje >


Skaitmeninimo patirtis Latvijoje ir Estijoje

Latvijoje 2004–2005 m. pradėtas kurti „Jungtinis muziejų nacionalinių rinkinių katalogas“. Tai visiems 110 Latvijos muziejų skirtas bendras elektroninis katalogas. O nuo 2005 m. kuriama bendra Estijos muziejų informacinėsistema MuIS. Taip pat Estijoje veikia virtuali parodų sistema (VNS), kurią administruoja „Kanut“ centras. Išsamiau >
Daugiau apie skaitmeninimą Latvijoje >
Daugiau apie skaitmeninimą Estijoje >