Švedijos muziejai plečia skaitmeninio kultūros paveldo pasiekiamumą

Maždaug prieš metus (apie 2014 m. pr.) Švedijos Karališkojo arsenalo, Skoklosterio pilies ir Halvilo muziejai (visi trys veikia kaip viena institucija, atskaitinga Švietimo ir kultūros ministerijai) į Wikimedia Commons sistemą pateikė 20 tūkst. aukštos kokybės skaitmeninių vaizdų – tai buvo reikšmingas žingsnis atvirojo duomenų pasiekiamumo link. Tai didžiausias iki šiol pateiktas vaizdų kiekis iš Švedijos muziejų bei vienas didžiausių pasauliniu mastu.

Išeksportuota informacija yra saugoma muziejaus duomenų bazėse. Didžioji dalis vaizdų turi aprašus apie eksponatų savininkus, juos kūrusius menininkus, susijusius istorinius įvykius, parodas ar publikacijas. Visa ši informacija yra susieta su straipsniais Vikipedijoje.

Per pastaruosius metus minėtųjų muziejų įkeltus vaizdus peržiūrėjo 2 mln. 300 tūkst. žmonių, ir šis skaičius nuolat auga. Vikipedijos skaitytojai iš viso pasaulio straipsniuose žemesnės kokybės vaizdus keičia į aukštos kokybės vaizdus iš šių muziejų kolekcijos. Taip gerinamas prieinamumas prie švedų kultūros paveldo.

Vienas pagrindinių tikslų eksportuojant vaizdus į Wikimedia Commons – padidinti kultūros paveldo pasiekiamumą Švedijoje ir tarptautiniu mastu. Galimybė sukurti sąsajas tarp vaizdų, žmonių ir istorinių įvykių įgalina praturtinti muziejų saugomas kolekcijas naudinga informacija. Taip pat tai, kad kiekvienas gali Vikipedijoje pateikiamą informaciją redaguoti, vaizdų aprašams suteikia išsamumo ir konceptualumo. Publikuojant vaizdus į Wikimedia Commons svarbu, jog jie būtų susieti su Vikipedijos straipsniais. Mes manome, jog muziejai aukštos kokybės vaizdus privalo padaryti prieinamus ir, siekiant kuo tiksliau perteikti ir neiškraipyti istorinių faktų, įsitikinti, ar informacija Vikipedijos straipsniuose yra atnaujinama.

wikimedia_commons_svedijos_550

Nuo tada, kai prieš metus įkėlėme 20 tūkst. vaizdų, ir toliau tęsiame muziejaus kolekcijos skaitmeninimą. Nepaisant ribotų galimybių, jau yra nufotografuota 6 tūkst. naujų eksponatų – daugiausia tų, kurių skaitmeninių vaizdų dar neturėjome, pavyzdžiui, šautuvų kolekcija, kuri šiuo metu yra keliama į sistemą (Skoklosterio pilies bei Karališkojo arsenalo muziejai turi įspūdingas XVII–XVIII a. ginklų kolekcijas).

Patys eksponatai yra vertingiausi muziejų objektai, tačiau jų vaizdų įkėlimas į Wikimedia Commons ir informacijos apie juos pateikimas taip pat yra svarbi kultūros paveldo išsaugojimo dalis. Būtent per sklandžią sąsają tarp eksponato vaizdo ir pateikiamos informacijos apie jį kultūros vertybės turi pasiekti visuomenę ir tapti suprantama istorine žinute.Daugiausia objektų turima Skoklosterio pilies ekspozicijoje, o tai gerokai apsunkina jų skaitmeninimą. Dėl šios priežasties ekspozicijose kelioms dienoms yra įkuriamos laikinos fotografavimo stotelės – kad kuo mažiau būtų trukdoma pagrindinėms muziejaus veikloms. Tuomet užregistruojami metaduomenys. Fotografuojant saugyklose esančias kolekcijas, pasitelkiama tradicinė metodika – baltas fonas, apšvietimo sureguliavimas, nuoseklus metaduomenų fiksavimas. Dažniausiai visą darbo dieną yra fotografuojami vieno tipo objektai, nes taip išvengiama beprasmių fotostudijos pertvarkymo ir permontavimo darbų.

Teksto autorė – Karin Nilsson, Švedijos Karališkojo arsenalo, Skoklosterio pilies ir Halvilo muziejų skaitmeninių išteklių skyriaus vedėja (šaltinio prieiga internete: http://pro.europeana.eu/blogpost/swedens-museums-aid-openness-of-cultural-heritage)

Iš anglų kalbos išvertė Paulius Macijauskas