17. AUTORIŲ TEISĖS IR NUOSAVYBĖ Į JAS
17.1 Šiame modulyje sužinosite:
- Kam priklauso autorių teisės;
- Kokias teises turi autoriai ir jų teisių perėmėjai.
17.2 Autorių teisių atsiradimas ir žymėjimas
Kiekvienas autorius, sukūręs kūrinį, turi išimtines teises į jį. Šių teisių esmė – draudimas visiems tretiesiems asmenims be autoriaus sutikimo ir nemokant jam autorinio atlyginimo kūrinį panaudoti.
Autorių teisės į kūrinį atsiranda nuo jo sukūrimo momento, t. y. nuo to momento, kai kūrinys yra išreiškiamas objektyvia forma. Jokių papildomų formalių sąlygų (registracijos ar pan.) tam, kad kūrinys taptų apsaugos objektu, nėra. Autorius arba kitas autorių teisių subjektas gali pranešti visuomenei apie savo teises, panaudodamas autorių teisių apsaugos ženklą. Jį sudaro trys elementai: apskritime arba lenktiniuose skliaustuose įrašyta raidė C, autoriaus arba kito autorių teisių subjekto vardas (pavadinimas) ir kūrimo pirmojo išleidimo metai. Minėtu ženklu paprastai žymimas turtinių autorių teisių turėtojas.
17.3 Autoriaus neturtinės teisės į kūrinį
Autorius turi tokias asmenines neturtines teises į kūrinį:
- teisę reikalauti pripažinti kūrinio autorystę, aiškiai nurodant autoriaus vardą ant visų išleidžiamo kūrinio egzempliorių, taip pat, kitu įmanomu būdu viešai atliekant kūrinį (autorystės teisė);
- teisę reikalauti, kad bet kokiu būdu naudojant kūrinį būtų nurodomas arba nebūtų nurodomas autoriaus vardas, arba būtų nurodomas autoriaus pseudonimas (teisė į autoriaus vardą);
- teisę prieštarauti dėl kūrinio ar jo pavadinimo bet kokio iškraipymo ar kitokio pakeitimo, taip pat dėl bet kokio kito kėsinimosi į kūrinį, galinčio pažeisti autoriaus garbę ar reputaciją (teisė į kūrinio neliečiamybę).
Šios teisės priklauso tik autoriui ir negali būti perduotos kitiems asmenims. Jos yra saugomos neterminuotai, t. y. visą laiką. Po autoriaus mirties asmeninių neturtinių teisių įgyvendinimą užtikrina arba autoriaus įpėdiniai, arba, jei jų nėra, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija (žr. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. rugpjūčio 12 d. nutarimą Nr. 1018 „Dėl autorių ir atlikėjų asmeninių neturtinių teisių apsaugos tvarkos patvirtinimo“, http://www.lrs.lt). Neterminuotas asmeninių neturtinių teisių pobūdis reiškia, kad ir tuomet, kai turtinės autorių teisės į kūrinį nustoja galioti, negalima kūrinio autorystės pasisavinti (nurodyti savo vardo ir pavardės prie svetimo kūrinio), negalima kūrinio keisti, iškraipyti, naudoti tokiame kontekste, kuris pažeistų autoriaus reputaciją. Naudojant tokius kūrinius visada turi būti nurodomas autoriaus vardas ir pavardė bei kūrinio pavadinimas.
17.4 Autoriaus turtinės teisės į kūrinį
Autorius turi tokias turtines teises:
- atgaminti kūrinį bet kokia forma ar būdu;
- išleisti kūrinį;
- versti kūrinį;
- adaptuoti, aranžuoti, inscenizuoti ar kitaip perdirbti kūrinį;
- platinti kūrinio originalą ar jo kopijas parduodant, nuomojant, teikiant panaudai ar kitaip perduodant nuosavybėn arba valdyti, taip pat importuojant, eksportuojant;
- viešai rodyti kūrinio originalą ar kopijas;
- viešai atlikti kūrinį bet kokiais būdais ir priemonėmis;
- transliuoti, retransliuoti ir kitaip viešai skelbti kūrinį, įskaitant jo padarymą viešai prieinamu kompiuterių tinklais (internete)
Šios teisės yra išimtinio pobūdžio. Tai reiškia, kad kiekvieną iš aukščiau įvardintų veiksmų galima atlikti tik autoriui ar jo teisių perėmėjui leidus ir sumokėjus jam autorinį atlyginimą, išskyrus ATGTį numatytas išimtis (žr. 9 skyrių).
Turtinės autorių teisės gali priklausyti ne tik autoriui: jis gali būti turtines teises perdavęs sutartimi kitam asmeniui (knygos leidėjui, fonogramos įrašo gamintojui); šios teisės gali būti perėjusios darbdaviui; šios teisės gali būti paveldėtos.
17.5 Autoriaus specifinės teisės
Autorius turi keletą specifinių teisių:
- Teisė į pajamų už perparduotą meno kūrinio ar rankraščio originalą dalį (ATGTĮ 17 str.)
Autorius turi neatšaukiamą teisę į pajamų, gaunamų kiekvieną kartą viešame aukcione ar kitu viešu būdu pardavus meno kūrinio (vaizduojamosios dailės, taikomosios dailės ir fotografijos kūrinius), literatūros ar muzikos kūrinio rankraščio originalą dalį, jei parduodama po paties autoriaus atlikto pirmojo nuosavybės teisių į juos perleidimo ir kūrinio ar rankraščio originalo perpardavimo kaina yra ne mažesnė kaip 144,81 eurų.
Pajamų dalį – 5 procentus kūrinio ar rankraščio originalo pardavimo kainos autoriams sumoka pardavėjai. Aukcionų ar kitų viešų pardavimų rengėjai turi pateikti autoriams arba jiems atstovaujančioms autorių teisių kolektyvinio administravimo asociacijoms informaciją apie parduotus kūrinių ar rankraščių originalus, pardavėjus ir kūrinio ar rankraščio pardavimo kainą.
Teisė į pajamų už perparduotą meno kūrinio ar rankraščio originalą dalį kitiems asmenims pereina tik po autoriaus mirties paveldėjimo tvarka. - Teisė į dailės kūrinio prieinamumą (ATGTĮ 18 str.):
Dailės kūrinio originalo savininkas turi leisti kūrinio autoriui atgaminti kūrinį ar panaudoti jį savo parodai, jeigu autoriaus teisės atgaminti kūrinį ar jį viešai rodyti (eksponuoti) nėra perduotos kūrinio originalo savininkui, su sąlyga, kad nebus pažeisti kūrinio savininko teisėti interesai ir bus užtikrintas kūrinio saugumas.
Dailės kūrinio originalo savininkas negali sunaikinti kūrinio, prieš tai nepasiūlęs grąžinti jį autoriui. Kai kūrinio originalo grąžinti autoriui nėra galimybių, jam turi būti sudarytos sąlygos tam tikru būdu padaryti kūrinio kopiją.
17.6 Autoriaus turtinių teisių galiojimo laikotarpis
Turtinės autorių teisės yra terminuoto pobūdžio teisės. ATGTĮ (34, 35 str.) nustato tokius autorių turtinių teisių galiojimo terminus:
- Autorių turtinės teisės galioja visą autoriaus gyvenimą ir 70 metų po autoriaus mirties, neatsižvelgiant į kūrinio teisėto padarymo viešai prieinamu datą.
- Autorių turtinės teisės į kūrinį, sukurtą bendraautorystės pagrindu, galioja visą bendraautorių gyvenimą ir 70 metų po paskutinio bendraautorio mirties.
- Autorių turtinės teisės į kūrinį, kuriame nenurodytas autoriaus vardas arba nurodytas autoriaus pseudonimas, galioja 70 metų po kūrinio teisėto padarymo viešai prieinamu datos. Jei tokio kūrinio autoriaus tapatybė nekelia abejonių arba per nurodytą terminą paaiškėja autoriaus tikrasis vardas, autorių turtinės teisės į tokį kūrinį galioja visą autoriaus gyvenimą ir 70 metų po autoriaus mirties.
- Autorių turtinės teisės į kolektyvinį kūrinį galioja 70 metų po kūrinio teisėto padarymo viešai prieinamu datos. Kai kūrinį sukūrusių fizinių asmenų tapatybė viešai prieinamame kūrinyje nekelia abejonių, taikoma 5.4.2 punkte numatyta taisyklė.
- Autorių turtinės teisės į audiovizualinį kūrinį galioja, kol gyvi režisierius, scenarijaus autorius, dialogų autorius, dailininkas, operatorius bei specialiai audiovizualiniam kūriniui sukurtos muzikos autorius ir 70 metų po paskutiniojo iš jų mirties.
Svarbu tinkamai apskaičiuoti turtinių teisių galiojimo terminą, nes terminai pradedami skaičiuoti nuo sausio 1 dienos po tų metų, kada buvo juridinis faktas, kurio pagrindu pradedamas skaičiuoti terminas, pvz., jei rašytojas mirė 2003 m. birželį, 70 metų autorių turtinių teisių galiojimo terminas pradedamas skaičiuoti nuo 2004 m. sausio 1 dienos. Pasibaigus nurodytiems turtinių teisių galiojimo terminams, kūriniai tampa visuotiniai prieinami, t. y. juos galima neribotai naudoti – daryti reprodukcijas, leisti, skelbti internete. Naudojant nesaugomus kūrinius, negalima pažeisti asmeninių neturtinių autorių teisių.
17.7 Bibliotekoms ir muziejams svarbu žinoti:
Bibliotekoms ir muziejams svarbu žinoti, kad ATGTĮ pripažįsta išimtines turtines autorių teises asmeniui, kuris, pasibaigus turtinių teisių į kūrinį galiojimo laikui, pirmą kartą teisėtai išleido ar kitaip teisėtai viešai paskelbė kūrinį (ATGTĮ 36 str.). Šios teisės galioja 25 metus po kūrinio pirmojo teisėto išleidimo ar viešo paskelbimo datos. T. y., jei muziejus ar biblioteka turi savo fonduose iki tol nepublikuotus rankraščius, autorių teisės į kuriuos yra pasibaigusios, muziejus ar biblioteka gali juos išleisti ir naudotis įstatymo nustatytą laiką turtinėmis teisėmis į tokį kūrinį.