Ignalinos krašto muziejuje – J. B. Bułhako fotografijų kopijų paroda „Vilnius ir jo architektūrinės detalės“

LDM filialo LM ISC LIMIS parengta J. B. Bułhako fotografijų kopijų paroda „Vilnius ir jo architektūrinės detalės“ iš LDM rinkinių tęsia savo kelionę po Lietuvos kultūros ir švietimo įstaigas. Nuo 2015 m. rugpjūčio 5 d. iki rugsėjo 5 d. ji veikė Ignalinos krašto muziejuje.

J. B. Bułhako fotografijų parodoje „Vilnius ir jo architektūrinės detalės“ – 24 nuotraukų kopijos iš LDM rinkinių.

Vokiečių gatvės namo fragmentas. 1913. Fotopopierius, fotografija. Nuotr. Jano Bulhako

Janas Brunonas Bułhakas (1876–1950) – žymiausias XX a. I p. Lietuvos fotografas. Jis tris dešimtmečius gyveno Vilniuje, buvo Stepono Batoro universitete įkurtos Meninės fotografijos katedros vadovas, daugelio vietinių ir tarptautinių parodų dalyvis. Čia jo iniciatyva įsteigtos pirmosios fotografų organizacijos. Išgarsėjo Vilniaus ir kitų Lietuvos vietų impresionistinėmis fotografijomis. Sukūrė Vilniaus miesto ikonografinį archyvą.

J. B. Bułhakas buvo ne tik fotografas, bet ir fotografijos teoretikas, propagavęs piktorialistinę raišką (estetika, kuri siekė fotografiją priartinti prie dailės, ypač impresionistinės). Paskelbė daugiau negu 100 straipsnių, keturias fundamentalias fotografijos teorijos monografijas. Rūpinosi periodinių leidinių leidyba, profesionalios meninės fotografijos sklaida. Siekė, kad fotografija būtų pripažinta kaip profesionalaus meno sritis.

J. B. Bułhako autorinė fotografijų kolekcija – didžiausia iš saugomų Lietuvos dailės muziejuje. Ypatingos vertės yra 1912–1915 m. magistrato užsakymu parengtas detalus miesto gatvių, architektūros paminklų fotografijų rinkinys „Fotografijos Archyvas“, 1915–1919 m. užfiksuoti istoriniai miesto įvykiai, 1944 m. su sūnumi Janušu karo komisaro užsakymu darytos sugriauto miesto fotografijos.

LDM filialo LM ISC LIMIS informacija

Surengtos parodos:

2015 m. rugpjūčio 5 d. – rugsėjo 5 d. Ignalinos muziejuje
2015 m. kovo 9 d. – gegužės 1 d. Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro galerijoje
2014 m. spalio 3 d. – lapkričio 5 d. Ukmergės kraštotyros muziejuje
2014 m. kovo 12 d. – liepos 1 d. Gelgaudiškio dvaro rūmuose
2014 m. sausio 6–20 d. Maironio lietuvių literatūros muziejuje
2013 m. gruodžio 17 d. – 2014 m. sausio 6 d.  Anykščių koplyčioje-Pasaulio anykštėnų kūrybos centre
2013 m. rugsėjo 10 d.–spalio 4 d. LDM filiale LM ISC LIMIS patalpose