Trečiasis „Linked Heritage“ projekto plenarinis susitikimas Stokholme

2012 m. gegužės 24–25 dienomis Stokholme (Švedija) vyko plenarinis tarptautinio „Linked Heritage“ projekto dalyvių susitikimas, skirtas aptarti per pirmąjį projekto veiklos etapą nuveiktus darbus bei rezultatus. Susitikimą organizavo Nacionalinis archyvas (Riksarkivet) – viena seniausių valstybinių įstaigų Švedijoje, kurios istorija siekia viduramžius. Lietuvos dailės muziejui atstovavo muziejaus filialo Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninio ir LIMIS centro darbuotoja Agnė Pulokaitė.

Stokholmo miesto panorama. A. Pulokaitės nuotr.

Pirmoji konferencijos diena prasidėjo projekto koordinatorės, Centrinio jungtinio Italijos bibliotekų katalogo ir bibliografinės informacijos instituto (Istituto centrale per il catalogo unico delle biblioteche italiane) direktorės Rosselos Caffo pranešimu. Ji akcentavo opiausias problemas, kurios trikdo sklandžią projekto darbų eigą: kai kurie partneriai vėluoja pateikti duomenis, taip pat delsia pasirašyti naująją „Europeanos“ duomenų mainų sutartį. Džiugiai buvo sutikta žinia apie neseniai prie projekto prisijungusią Kroatijos kultūros ministeriją, kuri šiam projektui žada teikti turinį.

Projekto techninė koordinatorė Antonella Fresa (Promoter, Italija) pristatė išsamią darbo grupių veiklos bei finansinę ataskaitą, apžvelgė projekto rezultatus.

Konferencijoje buvo sutarta dėl kito plenarinio susitikimo, kuris turėtų įvykti 2012 m. lapkričio 29–30 dienomis Lisabonoje.

„Linked Heritage“ projekte yra 7 darbo grupės, kurių atstovai susitikimo metu pristatė per pusmetį nuveiktus ir planuojamus darbus.

Kultūros paveldo informacijos susiejimo darbo grupės vadovas Gordonas McKenna (Collections Trust, Didžioji Britanija) aptarė pastovių identifikatorių problemą. Vyko diskusija, kokias pastovių identifikatorių valdymo sistemas vertėtų pasitelkti kultūros sektoriuje.

Terminologijų darbo grupė pristatė leidinį „Terminologijos: dizaino ir valdymo rekomendacijos“, pateikė terminologijų valdymo platformos bandomąją versiją.

Viešų ir privačių santykių darbo grupės vadovas Michaelas Hopwoodas (EDItEUR, Didžioji Britanija) kalbėjo apie komercinio turinio susiejimo su „Europeana“ galimybes bei iš to kylančias autorių teisių problemas.

Techninio įgyvendinimo darbo grupei atstovaujantys Nikos Simou ir Regine Stein supažindino su informacijos persiuntimo įrankio papildymais.

Turinio koordinavimo darbo grupės atstovės Marzia Piccininno ir Valentina Vassallo paragino projekte dalyvaujančius partnerius skubėti teikti duomenis, nes rugsėjį baigiasi pirmasis projekto etapas, per kurį „Europeanai“ turėtų būti pateikta 500 tūkst. įrašų. Projekto partneriai nedelsdami sureagavo į kolegių raginimus ir jau kitą dieną turinio kiekis „Linked Heritage“ bazėje šoktelėjo trigubai, perkopdamas 600 tūkstančius.

Valentina Vassallo ragina projekto partnerius paskubėti teikti duomenis „Linked Heritage“ projektui. A. Pulokaitės nuotr. Fredericas Lemmersas pristato Europeana Collections 1914–1918 projektą. A. Pulokaitės nuotr.
Valentina Vassallo ragina projekto partnerius
paskubėti teikti duomenis „Linked Heritage“ projektui.
A. Pulokaitės nuotr.
Fredericas Lemmersas pristato
projektą „Europeana kolekcijos 1914–1918“. 
A. Pulokaitės nuotr.

Sklaidos ir mokymų darbo grupė pristatė projekto sklaidai skirtą medžiagą (lankstinukus, plakatus, knygų skirtukus ir kt.) bei baigiamo kurti mokymosi objekto prototipą.

„Linked Heritage“ plenarinio susitikimo metu buvo pristatytas ir kitas „Europeana“ šeimai priklausantis projektas – „Europeana kolekcijos 1914–1918“ (Europeana Collections 1914–1918), skirtas artėjančiam Pirmojo pasaulinio karo pradžios šimtmečiui 2014-aisiais paminėti. Projekte dalyvaujančios 10 nacionalinių bibliotekų iš 8 Europos valstybių iki projekto įgyvendinimo pabaigos Europeanai žada pateikti daugiau negu 400 tūkst. retų, nykstančių ir vertingų šaltinių įrašų.

Antonella Fresa viename iš savo pranešimų konsorciumo partnerius paragino pagalvoti apie tolimesnės ateities planus bei naujus, kitokio profilio projektus. Pasak šios skaitmeninimo projektų iniciatorės, atėjo laikas, kai prie kultūros ir valstybinių institucijų, atsakingų už skaitmeninimą ir turinio teikimą, bei informacinių technologijų įmonių, vystančių informacijos susiejimo, pateikimo ir valdymo įrankius, turėtų prisijungti kūrybinių industrijų atstovai, kurie iš „Europeanoje“ sukaupto didžiulio kiekio informacijos kurtų naujus produktus bei paslaugas.

Susitikimo dalyviai ekskursijoje po Stokholmo senamiestį. A. Pulokaitės nuotr.
Susitikimo dalyviai ekskursijoje po Stokholmo senamiestį
A. Pulokaitės nuotr.

Susitikimo dalyviams buvo surengta ekskursija po Stokholmo senamiestį. Dvi dienas trukusio susitikimo metu buvo dalijamasi patirtimi, sukaupta darbo objektų skaitmeninimo bei kolekcijų valdymo srityse, diskutuojama aktualiais su projekto įgyvendinimu susijusiais klausimais bei aptariamos bendradarbiavimo galimybės.

Konferencija jos dalyviams sudarė galimybę ne tik pasikeisti informacija, įgyti naujų žinių, pasidalinti  patirtimi, bet ir užmegzti naujus tarptautinius ryšius, susipažinti ir pabendrauti su kolegomis iš kitų Europos kultūros institucijų bei pamąstyti apie dalyvavimo kituose kultūros paveldo skaitmeninimo ar sklaidos projektuose perspektyvas.

 

 

 

Agnė Pulokaitė
Lietuvos dailės muziejaus filialas
Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centras

_____________________

Kita susijusi informacija:

Išsamiau apie projektą >

Projekto svetainė http://www.linkedheritage.org/