Novatoriški sprendimai pasiteisina išsaugojant Lietuvos kultūrą ir istoriją

Šaltinis: Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie Susisiekimo ministerijos projekto „Prisijungusi Lietuva” svetainė http://www.prisijungusi.lt/naujienos/novatoriski-sprendimai-pasiteisina-issaugojant-lietuvos-kultura-ir-istorija/kategorija/kultura/. Paskelbta 2015 09 22

Straipsnyje pristatome kultūros Lietuvos deimantus internete ir tai tik nedidelė dalis visai Lietuvai, jos menui ir kultūrai naudingų darbų, atliktų investuojant Europos Sąjungos 2007–2013 m. laikotarpio struktūrinių fondų lėšas.

Vienas įdomesnių projektų – „Virtuali istorinė Lietuva: LDK“, kurį realizavo Vilniaus universitetas. Tekstine, vaizdine ir garsine formomis čia pateikiami ne tik Lietuvos istorijos faktai, bet ir legendos bei kita istorijos ir kultūros paveldo medžiaga. Taip pat šios priemonės rezultatas, kad sukurta virtuali aklųjų biblioteka, tad regos negalią turintys gyventojai visavertę bibliotekos paslaugą internetu gaus neišeidami iš namų.

Atskirai paminėtinas projektas „Lietuvos dokumentinis kinas internete“, kurį įgyvendino Lietuvos centrinis valstybės archyvas. Šiame archyve saugoma 8, 6 tūkst. pavadinimų lietuviškų filmų, t.y. 46 tūkstančiai kino juostų.

Tai visos lietuviško kino raidos paveldas, aprėpiantis šimtmetį nuo XX a. pradžios iki šių dienų. Išlikusi gausi 1918–1940 m. lietuviškos kino kronikos kolekcija, hitlerinės okupacijos meto kino juostos, Lietuvos kino studijoje ir televizijoje pokario dešimtmečiais sukurti dokumentiniai filmai, užfiksavę įvykius, faktus bei reiškinius ir žmones, kurie turėjo didelę reikšmę Lietuvos istorijai.

Daugelis šių kino dokumentų buvo sunkiai prieinami ir dėl prastos kino juostų būklės, tačiau ne kiekvienas besidomintis turi galimybę atvykti į Vilnių ir archyve naudotis tam reikalingais įrengimais.

Dabar sukurtas skaitmeninis kino archyvas ir internetinė prieiga prie jo. Norint, jog kino juosta būtų konvertuota į skaitmeninę formą, ją reikia specialiai paruošti, nuvalyti, reikėjo specialių stalų, juostų valymo ultragarsu, jų skenavimo ir net oro kondicionavimo bei apsaugos nuo gaisro įrenginių ir priemonių. Daugelis jų įsigyti Lietuvoje ir panaudoti pirmą kartą.

Lietuvos nacionalinė M. Mažvydo biblioteka įgyvendino projektą „Lietuvių literatūros klasikos kūrinių perkėlimas į elektroninę erdvę“.

Į virtualią erdvę daug savo fondų jau yra perkėlę Lietuvos muziejai, prieinami per svetainę www.muziejai.lt bei per mobiliąją aplikaciją „Lietuvos muziejų elektroninis gidas“.

Toliau plečiamas portalas www.epaveldas.lt, į kurį perkelta daugiau kaip tūkstantis lietuvių rašytojų knygų lietuvių kalba. Į elektroninę erdvę perkelti ir Lietuvos nacionalinio radijo bei televizijos archyvuose saugomi garsiniai dokumentai.

Lietuvos muziejų virtualioje svetainėje pristatomas ir Akmenės krašto muziejus.