Niujorko viešoji biblioteka atveria savo skaitmenintus lobynus

Nuo sausio mėn. galime laisvai naudotis daugiau nei 180 tūkst. Niujorko viešosios bibliotekos skaitmenintų vaizdų. Šiems aukštos rezoliucijos istoriniams dokumentams suteiktas public domain statusas leidžia interneto naudotojams juos nemokamai peržiūrėti, jais dalintis ir juos pakartotinai naudoti savo reikmėms.

Gatvės vaizdas Naujajame Orleane, Luiziana,1935 m. Shahn Ben nuotr. Niujorko viešoji biblioteka

Amerikiečių žurnalistai džiaugiasi, kad atsivėrė nostalgija dvelkianti praeitis, prie kurios dabar gali prisiliesti kiekvienas – tereikia užeiti į antros pagal dydį viešosios bibliotekos JAV interneto svetainę. Čia rasite ir 11 a. persų rankraščių, ir nuotraukų iš naudotų automobilių aikštelės Ohajuje 1938 m. Vaizdai grupuojami pagal jų sukūrimo amžių, spalvingumą, žanrą arba kolekciją. Nuo šiol tūkstančiai aukštos rezoliucijos rankraščių, žemėlapių, nuotraukų, natų, litografijų, atvirukų pasiekiami keliais klavišų paspaudimais.

Siekdama paskatinti tolesnį vaizdų naudojimą, biblioteka pateikia pavyzdžius, kaip tai galima daryti (pvz. žaidimas „Rūmų statytojas“), skelbia konkursus, kuriais siekiama atrinkti geriausias idėjas pakartotiniam vaizdų panaudojimui.

Praeitų metų pabaigoje 1 mln. skaitmenintų senovinių vaizdų laisvai naudoti pakvietė ir Britų biblioteka.

Parengė Diana Stravinskienė,
LM ISC LIMIS centro administratorė