Medardo Čoboto Trečiojo amžiaus universiteto senjorai susipažįsta su kultūros paveldu virtualioje erdvėje ir skaitmenina asmeninius archyvus

Nuo 2016 m. Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centras (LM ISC LIMIS) bendradarbiauja su Medardo Čoboto Trečiojo amžiaus universitetu (MČTAU). Bendradarbiavimo tikslai: skleisti informaciją apie muziejų ir kitų atminties institucijų kultūros paveldą virtualioje erdvėje, paskatinti senjorus skaitmeninti asmeninius archyvus, juos išsaugoti bei dalintis vertinga medžiaga su kitais, galbūt, ir muziejais.

MČTAU klaustytojai paskaitoje. Gedimino Savickio fotografija

Sausio mėnesį LM ISC LIMIS surengė 2 paskaitas „Pasaulio ir Lietuvos kultūros paveldas virtualioje erdvėje“, kuriose apsilankė 46 MČTAU Kultūros fakulteto klausytojai. Lektorė Danutė Mukienė (LM ISC LIMIS vedėja) pristatė Lietuvos muziejų kolekcijų portalą www.limis.lt, visų Lietuvos atminties institucijų portalą www.epaveldas.lt ir Europos kultūros paveldo portalą www.europeana.eu.

Pristatydama portalą www.limis.lt, lektorė supažindino su muziejais, teikiančiais informaciją į šį portalą, portalo turiniu, skaitmeninių kolekcijų įvairove, virtualiomis parodomis. Klausytojams buvo paaiškinta ir praktiškai parodyta, kaip ieškoti juos dominančios informacijos, kaip patogiai peržiūrėti turinį, kaip elektroniniu būdu užsisakyti dominančio objekto aukštos kokybės skaitmeninį vaizdą.

Lietuvos kultūros paveldas pristatomas portale www.epaveldas.lt. Jo tikslas – kuo plačiau atverti archyvuose, bibliotekose ir muziejuose saugomą kultūros paveldą Lietuvos ir pasaulio vartotojams. MČTAU senjorams lektorė papasakojo, kad šiame portale galima rasti senųjų lietuviškų knygų, spaudos draudimo laikotarpio dokumentų, lietuviškos periodinės spaudos, išleistos iki 1940 metų, lietuvių išeivijos leidinių, Romos katalikų bažnyčios gimimo, santuokos ir mirties metrikų aktų knygų, muziejų eksponatų, vaizdo ir garso įrašų ir daug kitos įdomios medžiagos.

„Europeana“ – Europos Komisijos iniciatyva sukurtas Europos bibliotekų, archyvų, muziejų suskaitmenintų kultūros paveldo objektų portalas. Jame šiuo metu pateikiama daugiau kaip 51 mln. objektų iš įvairių Europos kultūros ir mokslo institucijų, tarp jų – ir iš Lietuvos muziejų.

Visi išvardinti portalai lankytojams suteikia galimybę skaityti knygas, grožėtis garsių dailininkų paveikslais, klausytis muzikos, tyrinėti istorinius šaltinius, lankytis parodose, neišeinant iš namų ir neišleidžiant pinigų.

Išklausius paskaitą, MČTAU klausytojai uždavė nemažai klausimų, įsijungė į diskusiją. Buvę ekonomistai, inžinieriai, daktarai, paveldosaugininkai, dėstytojai domėjosi, ar muziejai noriai viešina informaciją apie eksponatus, kaip dažnai atnaujinamas portalų turinys, kokie viešinamų eksponatų atrankos kriterijai, kada virtualioje erdvėje bus galima pamatyti visą muziejuose saugomą paveldą, ar muziejų skelbiamas turinys saugomas autorių teisių.

Pasibaigus diskusijoms, senjorams buvo pristatyta galimybė nemokamai susiskaitmenti asmeninius archyvus LM ISC LIMIS. Šia paslauga MČTAU klausytojai aktyviai susidomėjo. Į praktinius 3 val. trukmės užsiėmimus, kuriuose LM ISC LIMIS darbuotojai mokys skenuoti fotografijas, skaidres, laiškus, atvirukus ir kitus asmeninius dokumentus, užsiregistravo net 35 klausytojai. Praktiniai užsiėmimai prasidėjo vasario pradžioje ir truks visus metus.

Dalia Sirgedaitė