Gelgaudiškio dvaro rūmuose –  J. B. Bułhako fotografijų kopijų paroda „Vilnius ir jo architektūrinės detalės“ iš LDM rinkinių

LM ISC LIMIS parengtoje J. B. Bułhako fotografijų parodoje „Vilnius ir jo architektūrinės detalės“ Gelgaudiškio dvare yra pratęsta ir bus eksponuojama iki 2014  m. rugpjūčio 1 d. Parodoje eksponuojamos 24 nuotraukų kopijos iš LDM rinkinių.  Prieš tai paroda buvo eksponuojama LDM filialo LM ISC LIMIS patalpose, Maironio lietuvių literatūros muziejuje, Anykščių koplyčioje veikiančiame Pasaulio anykštėnų kūrybos centre.

Janas Brunonas Bułhakas (1876–1950) – žymiausias XX a. I p. Lietuvos fotografas. Jis tris dešimtmečius gyveno Vilniuje, buvo Stepono Batoro universitete įkurtos Meninės fotografijos katedros vadovas, daugelio vietinių ir tarptautinių parodų dalyvis. Čia jo iniciatyva įsteigtos pirmosios fotografų organizacijos. Išgarsėjo Vilniaus ir kitų Lietuvos vietų impresionistinėmis fotografijomis. Sukūrė Vilniaus miesto ikonografinį archyvą.

J. B. Bułhakas buvo ne tik fotografas, bet ir fotografijos teoretikas, propagavęs piktorialistinę raišką (estetika, kuri siekė fotografiją priartinti prie dailės, ypač impresionistinės). Paskelbė daugiau negu 100 straipsnių, keturias fundamentalias fotografijos teorijos monografijas. Rūpinosi periodinių leidinių leidyba, profesionalios meninės fotografijos sklaida. Siekė, kad fotografija būtų pripažinta kaip profesionalaus meno sritis.

J. B. Bułhako autorinė fotografijų kolekcija – didžiausia iš saugomų Lietuvos dailės muziejuje. Ypatingos vertės yra 1912–1915 m. magistrato užsakymu parengtas detalus miesto gatvių, architektūros paminklų fotografijų rinkinys „Fotografijos Archyvas“, 1915–1919 m. užfiksuoti istoriniai miesto įvykiai, 1944 m. su sūnumi Janušu karo komisaro užsakymu darytos sugriauto miesto fotografijos.

Vilniaus universiteto astronomijos observatorijos fragmentas. Nuotr.  Jano Bulhako

Vilniaus universiteto astronomijos observatorijos fragmentas. Nuotr. Jano Bulhako

LDM filialo LM ISC LIMIS informacija